När tog du din ämneslärarexamen från Lunds universitet?
2019.
Hur kommer det sig att du valde att läsa till ämneslärare?
Jag hade förmånen att vara elev till många engagerade lärare som var en stor inspiration, sen älskade jag historia som ämne.
Hur tyckte du det var att plugga vid Lunds universitet?
Jag uppskattade att man fick undervisas av de som var ledande inom sina områden. Om vi tar ämnet historia som exempel så hade jag under min tid Ulf Zander och Klas Göran Karlsson i kursen om 1900-talet. Då samarbetade Lunds universitet med Högskolan Kristianstad och bland de tidigare adjunkterna så som Thomas Sörensson, Bertil Rosengren och Peter Gustavsson fick man även en enorm ämnesförståelse och en bredd som kanske inte alla doktorander eller professorer besitter.
Var jobbar du idag?
Ängelholms gymnasieskola.
Vad har du för arbetsuppgifter på ditt nuvarande arbete?
Undervisa.
Hur hamnade du där du är idag?
Det fanns inte så mycket jobb när jag gick ut och jag sökte de 20-tal tjänster som fanns. Två månader efter att jag sökt tjänsten som jag redan trodde var tillsatt fick jag ett samtal om intervju, sen skrev jag på papperna en timme senare. Det var i juli och allmänt stressigt i skolvärlden. Första året arbetade jag 70-procent (50% på gymnasieskolan och 20% på Komvux). År tre fick jag fast anställning.
På vilket sätt har du nytta av din ämneslärarutbildning i din vardag?
Förståelsen för samhällsvetenskapliga begrepp möjliggör en förståelse för världen. Problemet är bara att de flesta andra har ett aktörsdrivet sätt att se på samhället, så är tillvaron lite som Platons grottliknelse.
Varför ska man läsa till ämneslärare vid Lunds universitet?
För att de har bra föreläsare, bra renommé på arbetsplatser, men framförallt för att du har närhet till studentlivet: som lärare är socialt kapital a och o.
Vilka var dina bästa beslut under studietiden?
Att maxa CSN och att inte arbeta, varken med vikariat eller med jobb på sidan av (utöver sommarjobb). Att gå på universitetet är 100%. Har du senare tid över så engagera dig i studentlivet i stället. Den här tiden får du aldrig tillbaka.
Har du några goda råd till nuvarande ämneslärarstudenter?
Hitta en student från dina föreläsningar som bor på samma håll som du och bearbeta föreläsningar på vägen hem tillsammans. Då förstår man oftast mer av föreläsningen än man gjort på egen hand.

