Kurs
Kurs 30 högskolepoäng • ÄSPD04
Denna kurs läses inom ämneslärarutbildningen. Den utlyses inte som fristående kurs så den kan inte sökas eller läsas av personer som inte är antagna till ämneslärarutbildningen.
Undervisning – höstterminen 2021
Covid-19 fortsätter att påverka våra utbildningar. Undervisning och examination kommer under första hälften av terminen att ske både digitalt och på campus. Från 1 november ligger fler moment på campus – aktuellt schema finns via kurshemsidor och/eller i Canvas.
Kursen ger fördjupade kunskaper om språk och litteratur i Spanien och Latinamerika. Den innehåller ett vetenskapligt fokus på språk och litteratur och uppmärksammar vetenskaplig metod. Kursen avslutas med en examensuppsats. Under hela kursen tränas den muntliga och skriftliga språkfärdigheten ytterligare.
Kurstillfälle:
höstterminen 2021
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2021-08-30 – 2022-01-16
Anmälningskod:
LU-39753
Behörighet:
Grundläggande samt 24 hp avklarade (av 30 hp) från delkurs ÄSPD02, där delkurs 5, Spansk grammatik med övningar (6 hp) utan undantag måste ingå.
Introduktionsmöte: Tisdagen den 31 augusti kl. 9.15 – 12.00
Lärare:
Carlos Henderson,
Katja Jansson,
Alejandro Urrutia
- Schema
- Tentamensschema
- Canvas SPAK01/ÄSPD04 - Examensarbete (Delkurs 3)
- Canvas SPAK01/ÄSPD04 - Spansk litteraturvetenskap som vetenskaplig disciplin (Delkurs 1)
- Canvas SPAK01/ÄSPD04 - Spansk språkvetenskap som vetenskaplig disciplin (Delkurs 2)
- Bibliotekets ämnesguide
Information om ingående delar
- Spansk litteraturvetenskap som vetenskaplig disciplin , 7,5 hp
- Spansk språkvetenskap som vetenskaplig disciplin , 7,5 hp
- Självständigt arbete (uppsats) , 15 hp