Kurs
Kurs 7,5 högskolepoäng • ÄUVD12
Denna kurs läses inom ämneslärarutbildningen. Den utlyses inte som fristående kurs så den kan inte sökas eller läsas av personer som inte är antagna till ämneslärarutbildningen.
Undervisning – vårterminen 2021
Coronapandemin påverkar fortsatt våra utbildningar och större delen av undervisningen måste ske helt digitalt tills vidare. Var uppmärksam på den information som förmedlas i schemat och/eller i Canvas – informationen justeras löpande baserat på aktuella beslut och rekommendationer.
I kursen introduceras teorier om barns och vuxnas utveckling och lärande. Eleven förstås med utgångspunkt i sitt sociala sammanhang och sin sociala bakgrund, exempelvis med hjälp av begrepp som genus, etnicitet och klass men också i förekommande fall med perspektiv hämtade ur barndoms- och ungdomskulturforskningen.
Kurstillfälle:
vårterminen 2021
Utbildningsform:
både campus/online
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2021-05-03 – 2021-06-06
Anmälningskod:
LU-59863
Behörighet:
Grundläggande samt minst 15 hp från tidigare ämnesstudier inom ämneslärarutbildningen, eller motsvarande
Introduktionsmöte: Måndagen den 3 maj kl. 10.15 – 12.00
Kursansvarig:
Katarina Blennow
Lärare:
Katarina Blennow,
Ingrid Bosseldal,
Agneta Gulz
- Schema
- Tentamensschema
- Canvas ÄUVD12 - UVK 2: Eleven och elevens värld i skolan
- Bibliotekets ämnesguide
Information om ingående delar
- Salsskrivning , 6 hp
- Skriftlig uppgift , 1,5 hp