Hjälp genom studierna

Studievägledning

Har du frågor om utbildningen? Vill du tillgodoräkna dig poäng från tidigare studier? Planerar du att göra ett studieuppehåll? Har du funderingar på val av andraämne?

Vänd dig till studievägledare Rebecca Little Smith. 

Som student på Campus har du också tillgång till allmän studievägledning. Denna studievägledare finns på plats två gånger i månaden. Bokning görs via receptionen. Du kan även kontakta den för Lunds universitets centrala studie- och karriärvägledningen, om du vill boka tid för studievägledning i Lund.

Studieverkstaden med språkstöd

Vill du förbättra din studieteknik? Vill du bli bättre på att skriva akademiska texter? Vill du bli säkrare på att tala inför andra? Ring eller mejla för att boka in en tid hos Studieverkstaden. Förutom individuell handledning erbjuds kurser i studieteknik, akademiskt skrivande och talträning. Studieverkstaden har kompetens att hjälpa dig som har ett annat modersmål än svenska.

Student med funktionsnedsättning

Du som är funktionshindrad har samma rätt som andra studenter att få en bra studiemiljö och undervisning av hög kvalitet. Studerandeenhetens avdelning för Handikappverksamhet erbjuder dig studievägledning för att diskutera såväl utbildningsval som behov av stödåtgärder.

Om du mår dåligt

Om du mår dåligt finns det hjälp att få. Till ditt förfogande har du Studenthälsan samt en studentpräst.

Sidansvarig: Johanne Elde
Ansvarig utgivare: Johannes Persson
Skriv ut denna sida

Campus Helsingborg, Box 882, 251 08 Helsingborg. Telefon: 042-356500, Fax: 042-356585